Elva malev 2023: tänavakivid, umbrohi, Harry Potter, värvipotid, liikumine, kultuur, kaerahelbeküpsised

25. juuli 2023
Elva malev 2023: tänavakivid, umbrohi, Harry Potter, värvipotid, liikumine, kultuur, kaerahelbeküpsised

16.-22.07.2023 toimus Elva õpilasmalev 2023 “Malev liigutab noori”, mis pakkus töökogemuse võimalust 14-le noorele. Malevas osales 9 noormeest ja 5 neidu. Tööandjateks olid Marepleks OÜ, Elva Linnaraamatukogu ning SA Elva Kultuur ja Sport. Projekti rahastasid Haridus- ja Noorteamet ning Elva vald. Sponsorid Elva Tarbijate Ühistu, Salvest, Estover, Talu ja Loomad, Rõngu Pagar ja Rannu Seeme. Noored ööbisid Elva Huviala- ja Koolituskeskuses.

Tööülesanded raamatutolmust värvipottideni

Marepleks on malevlastele tööd pakkunud juba esimesest maleva projektist aastast 2017. Noored viidi ekskursioonile ning tutvustati tehase tööd. Tööülesandeks oli tänavakivide ülesvõtmine, puhastamine , aluspinna silumine ning jälle tagasi panemine. Lisaks puhastati elurikkusest (umbrohust) tänavakivide vahed ning seinaääred. SA Elva Kultuur ja Sport pakkus malevlastele tööd esimest korda. Noored tegutsesid Lauluväljaku, Elva Linnastaadioni ja staadionimaja, Arbimäe Miniarena, Elva Raudteejaama ning erinevate teadetetahvlite juures nii värvipottide, rehade, labidate kui ka aknapesulappidega. Lisaks aitasid noored üles seada Kulbilohu Krossiraja ralliala ning korraldada majutust Elva Gümnaasiumis Rally Estonia meeskonnale. Elva Linnaraamatukogu pakkus noortele tööd teist aastat ning noorte usinate käte all said raamatud ja raamaturiiulid puhtaks tolmust.

Vaba aja tegevused kultuurist ja rebaste ristimisest vibulaskmise ja pinkide vedamiseni

Vabal aeg oli sisustatud erinevate tegevustega. Kuna käesolev aasta on kuulutatud liikumisaastaks, üritati noortele pakkuda liikumist soodustavaid tegevusi. Näiteks mindi matkale Väikesele Väerajale ning pandi end proovile vibulaskmises. Viimasel õhtul pakiti noored aga bussi ning tee viis Otepääle Pühajärve Spa ja Puhkekeskuse bowlingusse. Lisaks käidi ujumas nii Vaikses järves kui Arbijärves. Rääkimata tuhandetest sammudest, mis viisid hommikul majutuskohast töökohta, töökohast lõunasöögile, lõunasöögilt tagasi töökohta ja pärast tööpäeva jälle tagasi majutuskohta.. Noorte initsiatiiv oli väga oodatud ja nii aidatigi noortel küpsetada nii kohupiimakooki kui kaerahelbeküpsiseid.

Rühmajuhendajad viisid noortele läbi ka meeleoluka rebaste ristimise. Selle kirjeldamine siinkohal ei annaks edasi seda õiget emotsiooni, seega küsige mõnelt meie rebasekutsikalt, kes võeti pärast katsete läbimist täieõiguslikuks malevlaseks. Rebaste ristimise tipphetkeks oli kindlasti see, kui üks rühmajuht kehastus šamaaniks, mängis noortele trummi ja pakkus kassiliivakasti kühvli pealt reaalse välimusega väljaheiteid, mis osutusid siiski imemaitsvateks šokolaadiküpsisteks.

Malevlastel käisid ka külalised töötubasid läbi viimas. Töötukassa viis noortele läbi töötuba ametite ja oskuste jahist. Angela Ader Tartu 2024 tiimist tutvustas noortele Tartu 2024 Extended programmi ning põrgatas noortega mõtteid kultuurist kui ellujäämise kunstist. Elva valla kommunikatsioonijuht Eliise-Berta Tarto tutvustas noortele Elva valla suhtluskanaleid ning arutati, milliseid üritusi võiks Elvas just noortele toimuda.

Kui rühmajuhendaja läks Kultuurikolmapäeva avama ja mainis, et ehk mõned poisid tuleksid pinke vedama, polnud vaja teist korda paluda – kõik 9 noormeest tulid kohale ja aitasid kaasa.

Raamatukogu ja noortekeskuse koostööprojekt

Neljapäeva õhtul viidi Elva Linnaraamatukogus läbi aga meeleolukas Harry Potteri seikluste õhtu. Üritus oli osa Elva Linnaraamatukogu ja Elva Avatud Noortekeskuse ühisprojektist “Muinasjutulised seiklused Elva Linnaraamatukogus”, mida rahastas Eesti Raamatukoguhoidjate Ühing projektikonkursi “raamatukogud-muuseumid-noored” raames. Projekt koosneb kuuest eriilmelisest kohtumisest ning seekordset kohtumist korraldasid ja aitasid läbi viia malevanoored.

Noorte teadmised Harry Potteri teemadest pandi proovile viktoriinis, mis viidi läbi Kahoot-keskkonnas. Esikolmikut tunnustati Harry Potteri teemaliste meenetega. Keemiaõpetaja Kaja Kalmuse juhendamisel said noored ise teha keemiakatseid ning viimase katsena tehti tossu ja pauku ka, mis tekitas palju elevust. Muidugi ei puudunud ka loitsude õpetus. Ühe noore juhendamisel prooviti ka lihtsamaid võlusõnu õppida, mis võlukepi koosmõjul peaksid soovitud tulemuseni viima. Kas need ka toimivad, on juba fantaasia vili.

Tänusõnad

Maleva korraldajad tänavad sponsoreid ja rahastajaid. Kuna tööandjate leidmine on alati kõige suurem väljakutse, loodavad malevakorraldajad, et järgmisel aastal jätkub ikka aega, tahtmist ja raha, et malevlastele taas tööd pakkuda. Kõige suuremad tänusõnad lähevad aga noortele, kes tulid, tegid ja jätsid endast jälje. Noorte tööandja Ivi Tigane SA Elva Kultuur ja Spordist kiitis noorte töökust:”Töö, mille teie tegite 5 päevaga, oleks meie meeskonnas aega võtnud kuu aega!” ja kinkis kõigile malevlastele Milka šokolaadi (ka neile malevlastele, kes sõlmisid töölepingu teise tööandjaga).


Uudised