Tartu Pioneeride Majast 45-aastaga Elva Huviala- ja Koolituskeskuseni

15. mai 2024
Tartu Pioneeride Majast 45-aastaga Elva Huviala- ja Koolituskeskuseni

Tänavu möödub 45 aastat hetkest, mil Tartu Pioneeride Maja alustas oma tegevust Elvas hallates huviringe üle rajooni. Tartu Pioneeride Maja sai endale kodu Pika tänava hoones, kus aastatel 1945-1979 tegutses lasteaed. (Huvitava faktina võib välja tuua, et 1930ndatel aastatel kuulus maja hr. Jänesele, kes kasutas seda suvilana. Peeter Jänes oli Tartus veskiomanik, tema auruveskihoone on praegu Tartus Tiigi tänaval alles, nüüdseks on see ümberehitatud korterelamuks.) Aastatel 1989-1994 sai asutus uueks nimeks Tartumaa Laste Huvikool ning 1994. aastast Elva Huvikool. Kui õppeaastal 1996/1997 tegutses huvikoolis 12 huviringi 10-ne õpetajaga ning õpilaste arv oli 140, siis milleeniumi vahetusel tegutses lausa 19 huviringi ja õpilaste arv küündis 376-ni. Elva Huvikoolis toimusid traditsioonilised üritused ja kursused huviringide kõrval – näiteks tähistati nii riiklikke kui rahvalikke tähtpäevi, peeti sõbrapäeva ning korraldati jalgratta juhiloa kursuseid. Mainimata ei saa jätta ka ülevabariigilist jalgrattaürituste sarja “Vigurvänt” ning maakondlikku jõuluteemalist taimeseadekonkurssi. Suviti toimusid aga erinevad puhke- ja õppelaagrid.

Aastal 2002 kiitsid lapsevanemad huvikooli, öeldes, et koolil on mingi hea, rahulik ja turvaline aura, mis tekitab pingevaba kooli tegevust väärtustava õhkkonna. 45 aastat on olnud pikk aeg ja näeme endiste ja praeguste õpilaste näol, et huviharidus annab tugeva alustala elu väärtuste paika seadmisel.

1. augustil 2001. aastal liideti Elva Huvikool Elva Kultuurikeskusega Sinilind. Nii tegutsesid kultuurikeskus ja huvikool ühiselt aadressil Kesk 30. Noortekeskus loodi 8. märtsil 2004. aastal Sinilinnu filiaanina asukohaga Jaani 7. 2014. aastal viidi noortekeskus üle renoveeritud ruumidesse aadressil Pikk 8, kus vanasti asus Elva linna saun.

Elva Huviala- ja Kultuurikeskus Sinilind reorganiseeriti 1. juulist 2016 Elva Huviala- ja Koolituskeskuseks ning huvikool eraldus kultuurikeskusest kuid jäi kokku noortekeskusega ning koliti kokku aadressile Pikk 8. Tänavu on huvikoolis 17 huviringi, mida juhendavad 16 õpetajat. Õpilaste koguarvuks on 412.

45 jooksul on erineva nimetusega huvikoolis olnud lugematu arv õpilasi ja õpetajaid ning nii mõnestki õpilasest on saanud õpetaja või on ühe õpetaja käe all huviharidust saanud mitu põlvkonda. Põnevad lood huvikooli õpetajatest ja õpilastest toome teieni vähemalt kord kuus aasta lõpuni mälestuste sarja artiklitena.

Tänavu suurt tähistamist peo või vastuvõtuna eelmistele õpilastele ja õpetajatele ei tule, küll aga teeb huvikool erinevate koosseisudega ligi 45 avalikku ülesastumist terve aasta jooksul #45aastathuviharidustElvas. Jälgi infot meie esinemiste kohta meie koduleheküljelt.

Riin Pross

Artikli koostamisel on kasutatud Elva Huvikooli 1996/1997 aasta uurimistööd “Elva Huvikooli ajalugu”, mille koostasid Kätlin Rüga ja Kristi Ilves.


Uudised