Värvilised mõttemustrid- tõstame noorte heaolu

4. nov. 2019
Värvilised mõttemustrid- tõstame noorte heaolu

Viimasel ajal on ühiskonnas aina enam päevakorda tõusnud füüsilise tervise kõrval ka vaime tervis. Selle hoidmine ja enda heaolu suurendamine. 7.-8. oktoober leidis aset Vaime tervise nädal Eestis ning 10. oktoober oli ülemaailme Vaimse tervise päev. Ka noosootöös on noorte heaolu tõstmine ja säilitamine tähtsal kohal.

Ka Elva noorsootöötajad on noorte heaolu võtnud enda  südameasjaks sellel aastal. Elva avatud noortekeskuses  on läbi aasta käimas ENTK poolt toetatud ANK projekt „ Värvilised mõttemustrid“. Projekti eesmärgiks on noorte teadlikust vaimse tervise hoidmisest tõsta, õpetades neile erinevaid tehnikaid, kuidas enda ja lähedaste tervist säilitada. Tutvustada neile riske, mis nende heaolu ohustavad ning õpetada neid märkama ohumärke endas ning teistes. Samuti on eesmärgiks vähendada stigmat inimeste vastu, kellel on vaimse tervise probleemid ning toetada diskusiooni tekkimist noorte seas ja ka üleüldisemalt kogukonnas.

Projekti kestel toimub 7 erinevat töötuba ning sisustati noortekeskuses ka Vaikne tuba, kus lastel on võimalik vaikuses olla ning keskenduda õppetööle või näiteks lugemisele. Toast leiab ka palju vaimse tervise ja psühholoogia teemalist kirjandust.

Kevadel toimus kaks töötuba, kus ühes oli teemaks: Kuidas elada hea tundega ja teostada oma unistused?. Töötoas käsitleti: Millised on tunded? Millised on mõtted? Kuidas neil vahet teha? Milleks meile tunded? Mida need meile õpetavad, näitavad? Mida tunnetega peale hakata? Samuti tehti mitmeid praktilisi harjutusi  ning räägiti vaikuseminutite kontseptsioonist.

Suve algusel käisid aga noored Mustjärve matkarajal matkamas ning kuulsid meie Tugila spetsialisti Grete Kaldi käest, kuidas looduses olemine aitab kaasa meie heaolule, maandab koolistressi ning ärevust. Vesteldi ka sellest, kuidas võtta pingeid alal enne kontrolltöösid ja eksameid.

Sügisel on toimunud Kaidi Koppeli juhendamisel kaks töötuba teemadel: Eneseväljendus ja enesekindlus ning Kuidas öelda ei.

Kui sa pole veel ühelegi töötoale jõudnud on sul nüüd selleks võimalus. 7.novembril toimub töötuba teemal: Kuidas saada seda, mida ma tegelikult tahan? Novembris toimub Psühhobussi poolt läbiviidav Tõhusa õppimise töötuba, mis on kasulik nii gümnasistile, kui ka põhikooli õpilastele. Detsembris räägime sellest, kuidas kunst ja loovus saab sinu rahulolu tõsta.

Selle aasta noosootöö nädala teemaks on samuti „Tervis. Minu heaolu.“, mis keskendub füüsilise, sotsiaalse ja vaimse tervise teemadele. 18.-30.november toimuvad töötoad, webinarid, loengud ja üritused üle terve Eesti, kus on fookuses mitmed tähtsad tervise teemad noorte seas.


Uudised